Twarda i wyjątkowo zaraźliwa bestia – ROTAWIRUS

Rotawirusy są najczęstszą przyczyną ostrej biegunki i wymiotów u dzieci. Najczęściej atakują dzieci poniżej 5 roku życia a najczęściej od 6 miesiąca do 2 lat, oraz osoby po 65 roku życia.

Istnieje 7 różnych grup rotawirusów oznaczonych od A do G. Rotawirusy z grup A, B i C są zaraźliwe dla ludzi. Za biegunkę odpowiadają te z grupy A.

Są bardzo trwałe w środowisku zewnętrznym (temperatura 60°C niszczy je dopiero po 30 minutach). Poza organizmem rotawirus potrafi przetrwać do 2 miesięcy, dlatego tak łatwo się nimi zarazić. Rotawirusy przenoszą się drogą kropelkową, ale są również oparach wymiocin chorego, brudnej pieluszce niemowlaka, czy na powierzchniach, które wcześniej dotykał chory. Najłatwiej zarazić się nimi w żłobkach i szpitalach.

 

OBJAWY ROTAWIRUSA

Pierwsze 24-72 godziny od zakażenia rotawirusem to okres wylęgania. Dziecko nie ma jeszcze żadnych objawów, ale już go wydziela ze stolcem a tym samym zaraża. Jest to niebezpieczne dla całej rodziny i otoczenia (np. innych dzieci w żłobku).

Pierwsze widoczne objawy pojawiają się około trzeciego dnia od zakażenia i są to:

– gorączka do ok 38,5°C,

– ostra, nawracająca biegunka,

– wymioty,

oraz mogą występować:

– ból brzucha,

– katar,

– złe samopoczucie,

– osłabienie,

– jadłowstręt,

– drgawki.

 

Najniebezpieczniejsze dla dzieci są wymioty i biegunka, które powodują odwodnienie. Często przy zakażeniu rotawirusem niezbędna jest hospitalizacja (średnio 1 na 17 -20 dzieci). W skrajnych przypadkach odwodnienie może być nawet śmiertelne.

Jak sprawdzić, czy niemowlę jest odwodnione? Oto główne objawy:

– suche usta,

– rzadkie oddawanie moczu,

– płacz bez łez,

– zapadnięte gałki oczne,

– zapadnięte ciemiączko u niemowląt,

– wiotkość skóry, która po uchwyceniu w fałd wolniej niż zazwyczaj wraca do pierwotnego kształtu,

– bladość skóry pod paznokciami a po uciśnięciu nie nabiera różowego koloru po ok. 2 sekundach.

 

ODWODNIENIE U NIEMOWLĄT I MAŁYCH DZIECI JEST SZCZEGÓLNIE NIEBEZPIECZNE I MOŻE WYMAGAĆ HOSPITALIZACJI.

 

Choroba trwa zwykle od 4 do 10 dni, czasem może się wydłużyć do kilku tygodni. Wydalanie wirusów utrzymuje się od 8 do 30 dni, czasem dłużej.

 

JAK SIĘ LECZYĆ?

Przede wszystkim, przy wystąpieniu pierwszych objawów zakażenia rotawirusem skontaktuj się z lekarzem. Sprawdź godziny przyjęć lekarzy.

Najważniejsze jest uzupełnianie płynów, aby nie doszło do odwodnienia organizmu. Dzieciom można podawać, w małych ilościach ale często, wodę mineralną, napary z kopru lub rumianku, słabą herbatę, płyny z elektrolitami.

Ważna jest delikatna, lekkostrawna dieta (kleik ryżowy, marchwianka, gotowane chude mięso, bułki pszenne, zupy jarzynowe) i probiotyki do uzupełnienia flory bakteryjnej układu pokarmowego.

 

JAK SIĘ CHRONIĆ?

Najważniejsza jest higiena osobista – częste mycie rąk. Dezynfekcja skażonych rotawirusem powierzchni. Ograniczenie kontaktów co przyczyni się do ograniczenia  rozprzestrzeniania się rotawirusa.

Ponadto istnieje szczepionka przeciwko rotawirusom, która zapewnia ok. 96% ochrony przed ciężkim zachorowaniem wymagającym hospitalizacji. Szczepionka jest podawana doustnie i utrzymuje się przez około 3 lata. Szczepienie, 2 lub 3 dawki, należy rozpocząć nie później niż przed ukończeniem 12 tygodnia życia i najlepiej zakończyć do 24 tygodnia życia (przy 2 dawkach) lub 32 tygodnia życia (przy 3 dawkach).

Szczepienia przeciw rotawirusom są od 2021 roku bezpłatne dla dzieci urodzonych po 31 grudnia 2020 roku.

 

Zapisz swoje dziecko na szczepienie już dziś.
Kontakt: https://przychodnia-konstancin.pl/kontakt/

 

Źródła:

https://szczepienia.pzh.gov.pl/bezplatne-szczepienia-przeciw-rotawirusom-beda-realizowane-szczepionka-3-dawkowa/

https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/rotawirusy/

https://www.gov.pl/web/gis/rotawirusy

www.pexels.com