Przychodzi Pacjent do…diabetologa.

Czym zajmuje się diabetolog?

Diabetolog jest lekarzem zajmującym się profilaktyką, rozpoznawaniem oraz leczeniem różnych typów cukrzycy oraz jej powikłań np. zaburzenia nerwowe powstałe na skutek neuropatii cukrzycowej, zaburzenia pracy nerek na skutek nefropatii cukrzycowej, hiperglikemię, hipoglikemię i inne.

Co nas powinno niepokoić?

Poniższe objawy, utrzymujące się przez dłuższy czas, powinny być skonsultowane z lekarzem specjalistą:

  • częste pragnienie
  • utrata masy ciała
  • stan stałego zmęczenia
  • wysoki poziom glukozy
  • wahania nastroju
  • apatia
  • zaburzenia widzenia
  • senność po posiłkach
  • trudno gojące się rany
  • częste infekcje skóry, zakażenia skórne
  • kwasica i śpiączka ketonowa
  • wysoki poziom cukru w ciąży

Kto jest narażony na cukrzycę?

Na cukrzycę typu 2 w szczególności narażone są:

  • osoby z nadwagą lub otyłe
  • osoby o sylwetce typu „jabłko”, u których tkanka tłuszczowa osadza się głównie na brzuchu
  • osoby mające wśród krewnych pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo) chorych na cukrzycę (obciążenie genetyczne)
  • Kobiety, które w czasie ciąży miały cukrzycę ciążową, bądź urodziły dziecko o masie powyżej 4 kg

Ze względu na często bezobjawowy przebieg cukrzycy typu 2, ważne jest aby osoby będące w grupie ryzyka zachorowania, regularnie wykonywały badania kontrolne w kierunku cukrzycy.

 

Najbardziej charakterystyczne objawy przy cukrzycy typu 1 to trudne do ugaszenia pragnienie, które dokucza w dzień i w nocy oraz konieczność bardzo częstego korzystania z toalety, w tym wielokrotnie w ciągu nocy. Jeśli te objawy utrzymują się przez kilka tygodni, zauważalna zaczyna być utrata masy ciała.

W sytuacji występowania w/w symptomów należy skontrolować poziom cukru we krwi oraz w moczu. W cukrzycy typu 1 poziom glikemii przy rozpoznaniu choroby zazwyczaj znacząco przekracza normę (300 mg/dl – 500 mg/dl i więcej), zawsze pojawia się cukier i aceton w moczu.

Cukrzyca chorobą cywilizacyjną?

Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną. Liczba chorych cały czas rośnie. Według danych WHO w 1980 roku chorowało na cukrzycę 108 mln ludzi, w 2014 – 422 mln. Szacuje się, że w 2040 będzie 642 mln chorych. W Polsce chorują na cukrzycę 3 mln osób. U 90% z nich zdiagnozowano cukrzycę typu 2.

Za główne przyczyny szybkiego wzrostu liczby chorych na cukrzycę, szczególnie typu 2, uznaje się otyłość i brak aktywności fizycznej.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u diabetologa?

  1. Przygotuj wcześniejsze wyniki badań, karty informacyjne z pobytów w szpitalach, opinie od specjalistów. Zastanów się na spokojnie, sprawdź w dostępnych dokumentach, a następnie spisz na jakie choroby przewlekłe chorujesz, jakie miałeś wykonywane zabiegi operacyjne, wraz z datami ich wykonania. Dotyczy to też daty rozpoznania cukrzycy oraz jej typu. Jeśli masz badania, które w przeszłości pomogły w różnicowaniu typu choroby, koniecznie zabierz je ze sobą.
  2. Spisz na kartce jakie przyjmujesz leki, w jakich dawkach i jak je dawkujesz (ile razy dziennie). Zastanów się, które leki Ci się kończą i jakich recept będziesz potrzebował.
  3. Przez kilka dni przed wizytą postaraj się częściej mierzyć cukry, aby lekarz mógł trafniej ocenić stopień kontroli cukrzycy. Jeżeli dasz radę, spisz glikemie w zeszycie samokontroli. Pamiętaj, że pomiary cukru wyłącznie na czczo nie wystarczą. Warto mierzyć je w różnych porach dnia i wszelkich sytuacjach (w chorobie, po zjedzeniu tortu urodzinowego, po wysiłku fizycznym itp.)
  4. Koniecznie zabierz ze sobą glukometr. Lekarz będzie mógł sczytać dane z glukometru.
  5. Jeżeli masz problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, stosowana przez Ciebie dieta będzie na pewno omawiana podczas wizyty. Postaraj się zapisać co i o której godzinie jadłeś przez kilka dni przed datą spotkania w poradni.

Powyższe zalecenia dotyczą każdej osoby z cukrzycą.

Pacjenci leczeni insuliną muszą poświęcić więcej czasu na przygotowanie się do wizyty. Bardzo cenne jest dla lekarza, aby chory przedstawił dokładniejszy obraz czynników, jakie wpływają na kontrolę glikemii.

  1. Przygotuj 5 dużych kartek, na jednej kartce spisz dane z jednego dnia.
  2. Mierz cukry przed każdym głównym posiłkiem, 2 godziny po głównych posiłkach oraz przed snem.
  3. Zapisz na kartkach wyniki pomiarów glikemii, wraz z godzinami, dawkami podawanej insuliny oraz spisz dokładnie co jadłeś tego dnia. Warto zaznaczyć, jeżeli był wykonywany większy wysiłek fizyczny. Mając te 4 dane – stężenie glukozy, dawkę insuliny, jedzenie oraz wysiłek – wyciągnięcie właściwych wniosków staje się już zazwyczaj proste.

Przez 5 dni warto mierzyć ciśnienia tętnicze krwi i wyniki również zapisać na kartkach.

Na wizytę koniecznie przynieś wstrzykiwacze do insuliny. Personel medyczny będzie mógł ocenić ich sprawność. Zapas insuliny pozostaw w domu, w lodówce. Spisz tylko jej nazwę.

Zaangażowanie pacjenta w proces leczenia i poprawy wyrównania cukrzycy, jest niezbędne do osiągnięcia sukcesu.

 

Zapisy do diabetologa, dr n. med. Pawła Jarosza przyjmujemy w recepcji Przychodni Konstancin lub pod numerami telefonu 666 079 426 i 666 079 433.

 

Źródło:

www.diabetyk.org.pl